home page   about us   Activities   multimedia   forum   doctors links contactus   engilsh
           חיפוש באתר לחצו חיפוש

        

לאור השכיחות הגבוהה של הימצאות שרירני רחם ניתן לאמר שנשים רבות כלל אינן מודעות לכך שבגופן מתפתח/ים שרירני/ם (מיומות). הדבר נכון במיוחד בנשים אשר אינן מקפידות על ביצוע בדיקות רפואיות באופן סדיר. עם הופעת סימנים כגון דימומי נרתיק חזקים או בלתי סדירים, כאבי אגן, בטן, או הקרנות כאב לגב או לרגל, שינויים בתפקוד מערכת השתן, או קושי להרות, מתבצעת לעיתים בדיקת מעקב ראשונה ובה מתגלים שרירני הרחם.  בדיקה גינקולוגית ידנית עשויה לעורר חשד של רחם שרירני, אולם הגדרה מדויקת של גודל, מספר, מיקום וקצב השתנות השרירנים ניתנים כיום להגדרה מדויקת ולמעקב השתנות באמצעות סריקת גלי על-קול (אולטרה-סאונד) בגישה בטנית או נרתיקית. במקרים חריגים כגון חשד לממאירות או מצבים מסוימים אחרים (פרטים בפרקים אחרים) ניתן לשלב גם אמצעי דימות אחרים כגון תהודה מגנטית (MRI) – פרטים גם בהמשך.
מעקב ללא טיפול, גם לאישה המתלוננת על תסמינים הקשורים לשרירני רחם, היה ונשאר דרך רפואית נאותה, כל עוד נשמרים הכללים הבאים:
א.
 איסוף מידע על מספר, גודל, ומיקום השרירנים.
ב.
 מידע על קצב גידול השרירנים.
ג.
  מידע על השפעות השרירנים על מערכות גוף אחרות כגון בדיקות דם, מודעות לאפשרות
של לחץ על אברים סמוכים כגון שלפוחית שתן ושופכנים.
ד.
 הערכת תפקוד כללית על פעילות האישה.

מעקב כחלק מהטיפול: במצבים בהם תסמינים הקשורים לשרירנים אינם גורמים לפגיעה באיכות חיי האישה או לסיכון בריאותי של ממש, הגדרה מדויקת של גודל, מספר, מיקום וקצב השתנות השרירנים ניתנים להגדרה מדויקת ולמעקב השתנות באמצעות סריקת גלי על-קול (אולטרה-סאונד) בגישה בטנית או נרתיקית. ניתן לעקוב בדרך זו ולהימנע מטיפול ניתוחי או אחר תוך מעקב תקופתי בפרקי זמן המוגדרים על פי ממצאים שונים. כידוע, עם הפסקת המחזור החודשי קיים סיכוי סביר לשיפור בתסמינים ולעיתים ניתן למנוע טיפול ע"י מעקב זהיר לנשים המתקרבות לשלב זה.

שיטות אבחון נוספות עומדות לרשות הרפואה בהגדרת מיקום או שינויי גודל של שרירנים. מכשור אולטרה-סאונד חדיש מאפשר מדידות תלת מימדיות של השרירנים להגדרה מדויקת יותר של הנפח, ולעיתים נעשה שימוש משולב בשיטה הנקראת hydro Sonography  אשר בה מוזרק חומר נוזלי אל חלל הרחם באופן היותר תמונה ברורה יותר לשרירנים תת ריריים הבולטים אל תוך חלל הרחם.
בעבר נהוג היה לעשות שימוש נרחב בצילומי רחם, בין היתר להדגמת שרירנים תת ריריים. פעולה זו עדיין מתבצעת במקרים בהם נדרש מידע על מראה הרחם, מיבנה חלל הרחם, ומראה החצוצרות.

במקרים חריגים כגון חשד לממאירות או מצבים מסוימים אחרים (פרטים בפרקים אחרים) ניתן לשלב גם אמצעי דימות אחרים כגון תהודה מגנטית (MRI).  שכיחות שרירן רחם ממאיר אמנם נמוכה, אולם אפשרות זו חייבת להילקח בחשבון ברקע כל גישה אבחונית וטיפולית.  החלטה על ביצוע בדיקת MRI בנוסף לבדיקת האולטרה-סאונד השגרתית תלויה בשיקולים רפואיים שונים. לדוגמא, בדיקת ה MRI עשויה להדגים אי תקינות בדופן הרחם או בתהליכים שונים (כגון התנזלות) של השרירן אותם קשה לעיתים להדגים באולטרה-סאונד. במקרים של שרירנים גדולים או ריבוי שרירנים ניתן בבדיקת תהודה מגנטית (MRI) לקבל במחשה טובה ומדויקת יותר של מספר מיקום וגודל השרירנים. לכך עשויה להיות השלכה על הגדרת טיפול הבחירה.

התמונות המצורפות כאן מדגימות את מראה שרירני הרחם ואברים נוספים ב – MRI.  

תמונות אלה נמסרו לנו באדיבות ד"ר ג'והן תומס, סאן אנטוניו ( Methodist Hospital), טקסס.
במקרים מסוימים עשויות בדיקות דימות כגון אלה (יש הקוראים להן בטעות בדיקת "הדמיה") להדגים גם לחץ על אברי בטן ו/או אברי אגן כגון שלפוחית שתן או דרכי השתן (כגון השופכן). בתמונת האולטרה-סאונד המצורפת מראה שופכן מורחב בעקבות לחץ שרירן המצוי בצד הרחם. מצב זה עלול ליצור נזק מצטבר על פעילות מערכת השתן.

דו"ח הסיכום של בדיקות אלה חייב לכלול פרטים על גודל הרחם, עובי רירית הרחם, מראה וגודל השחלות, ובאשר לשרירנים יש להקפיד על פרטים כגון מספרם, גודלם (במילימטרים, ו/או בהגדרות נפח), מיקומם (כפי שמוסבר בפרק "היכן זה נמצא?"), ושרטוט המסכם את מיקום השרירנים באופן יחסי לרחם עצמו עשוי לסייע בבחירת הטיפול המתאים לכל אישה ובכל מקרה.

מי-שר © Myoma.co.il  
החומר המצוי באתר זה מוגן בזכויות יוצרים ואסור להעתקה ושיכפול לצורך שימוש מסחרי

 
 

  האתר נבנה ע"י