home page   about us   Activities   multimedia   forum   doctors links contactus   engilsh
           חיפוש באתר לחצו חיפוש

        

תרשים זה מבליט את האפשרות החמישית (5) של טיפולים הורמונליים לשרירנים.
פרטים על הקשר שבין שרירני רחם לליקויי פוריות מפורטים בלשונית הבאה...

טיפולים הורמונליים לשרירנים.

קיימים טיפולים תרופתיים לשרירני רחם ומספרם גדל והולך. בחלקם נעשה שימוש מזה שנים רבות וחלקם חדשים ו/או ניסיוניים. יש לזכור כי במקרים אלה (כמו גם בטיפולים שמרניים אחרים) השרירנים נשארים בתוך הגוף. עקב הטיפול קטנים השרירנים, משתפרים או נעלמים התסמינים,  ומשתפר תפקוד האישה. לעיתים ניתן טיפול תרופתי כמקדים לטיפול נוסף, כירורגי או אחר. בדרך זו ניתן לדוגמא להקטין שרירן ולהפוך ניתוח כריתת שרירן בדרך צלקת גדולה לניתוח אנדוסקופי, קרי, דרך נקב קטן.  הבחירה בטיפולים אלה חייבת להתבצע בתאום עם רופא העוסק בתחום זה והדבר מחייב מעקב רפואי צמוד.
כסיכום למבוא זה ניתן לאמור שטיפולים תרופתיים, בין אם על בסיס הורמונלי, או על בסיס מספר עקרונות נוספים הנחקרים כיום, יהפכו ליותר ויותר נפוצים בעתיד. על חידושים בתחום חקר השרירנים ועל טיפולים עתידיים ניתן לקרוא עוד במדור: "מה חדש"? באתר זה.

מה הטיפולים התרופתיים הקיימים כיום לשרירני רחם? 
גישות תרופתיות שונות לטיפול בשרירני רחם תוארו בשנים האחרונות, חלקן ניסיוניות עדיין. עקרון הפעולה של שיטות אלה מתבסס על הגורמים המעורבים בהו וצרותם החל מרגישות לרמות שונות של הורמוני מין (אסטרוגן ופרוגסטרון), וכלה בגורמים נוספים בפעילות תאי השרירן. טיפול תרופתי מאפשר אמנם שימור הרחם, אולם תוצאות הטיפול תהיינה בד"כ קיצרות טווח ותוגבלנה לתקופת הטיפול או לפרק זמן קצר אחריו. לפיכך מיועד הטיפול התרופתי לשיפור תסמינים, לשיפור תמונת הדם, כטיפול מקדים לגישה טיפולית נוספת, או כמגשר עד למועד בו תחדל הווסת מלהופיע. בהגיע האישה לשלב זה, ובהעדר חשיפה להורמוני מין, תתרחש הקטנה טבעית של השרירנ/ים. למתעניינים/ות באפשרויות טיפול אלה או לבעלי/ות השכלה רפואית בסיסית ניתנת כאן רשימת טיפולים תרופתיים עליהם דווח בספרות הרפואית ואשר חלקם כאמור ניסיוניים עדיין. כאמור, לצורך הבנת מנגנוני הפעולה נדרשת הבנה בסיסית במנגנוני פעולה של תרופות.

א. אנלוגים של  הורמון משחרר הגונדותרופיןGnRH / Agonist or Antagonist)  ).
- A GnRH (אגוניסט): תכשיר תרופתי שכיח ויעיל להפחתת נפח שרירני רחם. מנגנון הפעולה של תכשירים אלה נגרם ע"י שינוי פעולת הקולטנים  ודיכוי הפרשת האסטרוגן והפרוגסטרון. עקב כך נגרמת הקטנה משמעותית של נפח השרירן/ים, הרחם, ודמם הווסת, כמו גם הקטנת נפח תאי השריר וזרימת הדם. הזרקה תת עורית של ההורמון מקטינה את נפח השרירן בכ-30% ונפח הרחם בכ 43% ומפחיתה את הדמם לכדי הפסקה מחלטת תוך כ 3 חדשי טיפול. הפסקת הטיפול תגרום לתהליך הדרגתי של חזרה למצב אשר קדם לו תוך מספר שבועות, אף כי תתכן המשכיות תופעות הלוואי אשר מקורן בשרירן למשך שנה.  טיפול זה עשוי לסייע בנשים אשר גילן מתקרב למועד הפסקת המחזור החדשי ואשר סובלות מסיבוכי השרירן אף כי תופעות הלוואי דומות לאלה של גיל המעבר. הטיפול מקובל כמקדים לטיפולים הזעיר, או הבלתי פולשניים אשר תוארו לעיל. במקרים אלה תטופל האישה במשך כ- 3 חדשים לפני הטיפול הנוסף (כירורגי או אחר). הפחתת נפח השרירן והקטנה משמעותית של אספקת הדם מאפשרת ביצוע טיפולים אשר אחרת היו מחייבים גישה פולשנית יותר. תופעות לוואי בלתי רצויות מונעות שימוש קבוע כטיפול לשרירנים ואלה נגרמות עקב ירידת רמת האסטרוגן וכוללות גלי חום, יובש נרתיקי, כאבי ראש, ולעיתים אף אבדן שיער, כאבי שרירים ודכאון. תופעה של בריחת סידן מהעצמות עלולה להתרחש לאחר כ-6 חדשי טפול רצוף. 
BGnRH – Ant (אנטאגוניסט): תכשירים אלה פועלים באופן תחרותי על קולטני ההורמון משחרר הגונדותרופין ולפיכך תהיה השפעתם מהירה יותר. בניגוד למנגנון הפעולה של האגוניסט לא מתרחשת בתחילת טיפול זה תופעת "שחרור מאגר" אך בהמשך הדרך מנגנון הפעולה דומה ונגרמת ירידה משמעותית של הפרשת אסטרוגן ופרוגסטרון. השפעת ההורמון נוגד הגונדותרופין קצרת טווח ולכן השימוש בהם פחות שכיח. תכשירים ארוכי טווח נמצאים בשלבי פיתוח. 
ב.   טיפול נוגד פרוגסטרון: במשך שנים מקובל היה לחשוב ששרירני רחם מתפתחים בעקבות חשיפה לאסטרוגן בלבד. תצפיות השנים האחרונות מלמדות שגם לפרוגסטרון תפקיד משמעותי בתהליך גדילת השרירנים, בין היתר עקב ריבוי יחסי של הקולטנים לפרוגסטרון בהשוואה לשריר הרחם. בספרות הרפואית דווח על טיפולים אשר גרמו להקטנת נפח שרירנים בשיעור שנע בין 26-74% והקטנת נפח הרחם בשיעור שנע בין 27-49%.  תופעות לוואי עליהן דווח פחותות בהשוואה לאנלוגים של ההורמון משחרר הגונדותרופין. נוכחות אסטרוגן אשר פעילותו על רירית הרחם אינה מאוזנת ע"י הפרוגסטרון גרמה במספר נשים להופעת שגשוג רירית.


ג. איפנון בררני לקולטן הפרוגסטרון-
(Selective Progesterone Receptor Modulator SPRM) קבוצת חומרים הפעילים ברמת קולטני התא אשר גורמים לשינוי אופי פעילות הקולטנים כמעודד או נוגד פעילות פרוגסטטיבית.  

איפנון בררני לקולטן הפרוגסטרון- (- Selective Progesterone Receptor Modulator SPRM) 

קבוצת חומרים הפעילים ברמת קולטני התא אשר גורמים לשינוי אופי פעילות הקולטנים כמעודד או נוגד פעילות פרוגסטטיבית.

בקבוצה זו נמצא החידוש העיקרי והחשוב של השנים האחרונות.  מדובר בתרופה שנכנסה לשימוש באירופה ובישראל בשנת 2015. שם התרופה Esmya (במינון 5 mg) ובשמה הכימי Ulipristal acetate .  תכשיר זה פועל ע״י השפעה סלקטיבית (בררנית) על קולטני הפרוגסטרון, אשר כאמור, מהווים מרכיב חשוב בתהליך גדילת שרירני הרחם.  שלא כתכשירים אנטי-פרוגסטטיביים (נוגדי פרוגסטרון) המוזכרים לעיל, ואשר מייצרים חוסר איזון הורמונלי ושגשוג יתר של רירית הרחם, תכשיר זה פעיל ברמת השרירן ואינו גורר חוסר איזון הורמונלי.  תכשיר זה נבדק ונבחן במשך מספר שנים, במספר מרכזים בעולם (ובישראל) ונמצא גם יעיל וגם בטוח לשימוש זה.  במקור אושר השימוש בו לפרק זמן קצר יחסית, כטיפול מקדים לפני ניתוח, באופן המאפשר הקטנת השרירן/ים והוצאתם בגישות זעיר פולשניות (לפרוסקופיה או היסטרוסקופיה http://www.myoma.co.il/html/herogiaa.htm ), אולם מחקרים עדכניים מצביעים על יעילות ובטיחות גם למצבים נוספים בהם ניתן הטיפול לסירוגין, למשך תקופות ארוכות תוך מעקב רפואי מתאים, בין אם לנשים המבקשות להימנע מניתוח בגילאים המתקרבים לגיל המעבר, ובין אם לנשים צעירות יותר, בהתוויות מתאימות, ואף תיאורי הריונות, והנקה בעקבותיה, בנשים צעירות לאחר טיפול זה (קישורים למאמרים בהמשך). בכל מקרה מחייב הטיפול מעקב רפואי קפדני למניעת התעלמות מגידול שאינו שפיר, מאחר ובטיפול זה נשאר השרירן בגוף האישה ולא נלקחת דגימה לבדיקה פתולוגית.  טיפול זה אושר לשימוש בישראל ע״י משרד הבריאות, אולם לא מצוי עדיין בסל התרופות הציבורי. מספר קופות חולים דנות בשילובו בסלי הטיפולים של הביטוחים המשלימים.

להלן קישורים למאמרים רלוונטיים מתוך הספרות הרפואית בנושא זה.

Ø  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25106762

With the advent of selective progesterone receptor modulators, what is the place of myoma surgery in current practice?

Donnez J1, Donnez O2, Dolmans MM3.

 

Ø  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26477496 Whitaker, et al. Selective progesterone receptor modulator (SPRM) ulipristal acetate (UPA) and its effects on the human endometrium. Hum Reprod. 2017 Jan 26.

 

Ø  Bouchart P. et al. The history and use of the progesterone receptor modulator ulipristal acetate for heavy menstrual bleeding with uterine fibroids. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol. 2016 Dec 18.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Donnez+j%2C+Tatabarchuk+T

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27466209

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26990098 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=first+series+of+18+pregnancies+after+ulipristal

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27539216

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22740493 


ד.טיפולים נוגדי אסטרוגן: רוב החמרים השייכים לקבוצה זו הינם מעוררים או נוגדים פעילות אסטרוגנית, וזאת על פי איבר המטרה אליו נקשרים. חמרים מלאכותיים  אלה נמצאו כבלתי יעילים להקטנת נפח שרירנים. 
ה.נוגדי האנזים ארומטזה  האנזים ארומטזה משמש בתהליך המעבר מאנדרוגן לאסטרוגן. ניסיונות מעבדה מדגימים שתאי השרירן מכילים רמות גבוהות של אנזים זה בהשוואה לתאי שריר הרחם התקין ועקב כך מתאפשרים תהליכי ייצור אסטרוגן מוגבר ברמה המקומית. עקב כך נראה כי השרירן מייצר את האסטרוגן לצורך גידולו.  הודגם כי טיפול זה הקטין נפח שרירנים ב 56%, את סך נפח הרחם ב 30%, ושיפר את הסיבוכים הנלווים ואת רמות ההמוגלובין בנשים שגילן היה פחות מ 40 שנה.  
ו.תכשירים הורמונליים אחרים: גלולות למניעת הריון. טיפול בגלולות משולבות (אסטרוגן + פרוגסטרון) או מרכיב פרוגסטטיבי יחיד עשוי לשפר תופעת דימומים הקשורה לשרירנים, אך לא בשרירן עצמו, ולעיתים אף להגביר קצב גדילתו.
ז.פרוגסטרון ארוך טווח. פרוגסטרון בהזרקה, בטבליות לנרתיק, או על גבי התקן תוך רחמי עשוי להפחית עצמת דמם אשר מקורו בתפקוד הורמונלי לקוי אך אינו יעיל בד"כ כטיפול לשרירנים. 
ח.סטרואידים זכריים (
Androgens). מדובר בחומרים הפעילים ברמות שונות של הציר ההורמונלי (היפותלמוס - יותרת המוח - שחלה) ע"י קישור תוך תאי לקולטני הסטרואידים האנדרוגניים, לפרוגסטרון, ולגלוקו-קורטיקואידים. פעילותם להפחתת נפח השרירנים מוכרת אולם שימושם הוגבל עקב תופעות לוואי אנדרוגניות כגון פצעי פנים (אקנה), שיעור יתר ועליה במשקל. 

מי-שר © Myoma.co.il  
החומר המצוי באתר זה מוגן בזכויות יוצרים ואסור להעתקה ושיכפול לצורך שימוש מסחרי

 
 

  האתר נבנה ע"י